Pandemia koronawirusa, jest pierwszą od dziesiątek lat, która dotknęła tak wielu ludzi na całym świecie. Podjęte restrykcje drastycznie zahamowały nasze dotychczasowe życie, zmieniając styl życia i naszą codzienność. Ta nagła zmiana, w ograniczeniu swobodnego poruszania się, kontaktów społecznych, ma konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego. Z lękiem i stresem zmaga się nie tylko personel medyczny, ale także każdy zmuszony do ograniczenia swojej aktywności.

Jak zatem postępować, by zminimalizować niepokój i stres?

  1. Utrzymaj dotychczasowy rytm dnia: godziny wstawania i kładzenia się spać czy pory posiłków. Jeśli pracujesz zdalnie, również zachowaj dotychczasowe nawyki, przebierz się do pracy w inny strój, postaraj się pracować w pomieszczeniu innym niż to, gdzie na co dzień odpoczywasz.
  2. Ograniczaj dostęp do mediów i skup się na informacjach pochodzących z wiarygodnych źródeł, takich jak strony Światowej Organizacji Zdrowia, Głównej Inspekcji Sanitarnej czy Ministerstwa Zdrowia. Chcąc pogłębić informacje, sięgaj do źródeł naukowych lub popularnonaukowych.
  3. Pozostawaj w kontakcie z najbliższymi, korzystając ze wszystkich dostępnych metod – telefonicznie, mailowo, za pośrednictwem różnego typu komunikatorów. Staraj się jak najmniej rozmawiać o pandemii, kierując rozmowę na neutralne tory, zwłaszcza w kontakcie z osobami, które szczególnie przejmują się sytuacją. Czas spędzony z najbliższymi w domu potraktuj jako okazję do pogłębienia więzi.
  4. Jeśli masz własny ogródek lub taras, staraj się spędzać na nim przynajmniej niewielką część dnia.
  5. Dbaj o swoje zdrowie – pozostawanie w domu nie oznacza, że musisz porzucić aktywność fizyczną. Wiele jej form możesz wykonywać w domu, samodzielnie lub z rodziną. Pamiętaj też o zdrowym odżywianiu, zwłaszcza, że w obecnej sytuacji masz więcej czasu na przyrządzanie zbilansowanych i przemyślanych posiłków.
  6. Zajmij się rzeczami, które odkładałeś na później – czytaniem, porządkowaniem, sprzątaniem, drobnymi naprawami, nadrabianiem zaległości filmowych lub podjęciem hobby, które porzuciłeś. Oglądając filmy i seriale, częściej wybieraj te o charakterze rozrywkowym czy komediowym, mając na uwadze poprawę samopoczucia.
  7. Pamiętaj, że zostając w domu i stosując się do zasad ostrożności, takich jak mycie rąk czy zachowywanie dystansu od innych osób podczas zakupów, dokładasz cegiełkę do zwalczenia pandemii, chronisz siebie i innych.

Jeśli przejawy stresu i niepokoju nie ustępują, możesz szukać pomocy u profesjonalistów z dziedziny psychologii lub psychiatrii. Na wielu polskich uczelniach działają centra wsparcia, w których specjaliści z tego zakresu udzielają porad telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu.

Dodatkowo pod numerem telefonu 800 702 222 działa całodobowa, bezpłatna linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, obsługiwana przez psychologów z Fundacji ITAKA.

Na stronie internetowej www.liniawsparcia.pl znajduje się natomiast informacja o dyżurach oraz lista ośrodków, w których osoby będące w kryzysie psychicznym, jak i ich bliscy, znajdą informacje na temat miejsc w ich regionie świadczących specjalistyczną pomoc.

Anna Mroczek - pedagog

Joanna Gajek - psycholog