Szkoła Podstawowa nr 9

im. Marii Skłodowskiej - Curie

Izolacja może być przyczyną znacznego pogorszenia samopoczucia. Wiele osób zostało zmuszonych do zmiany rutyny i pozostawionych w ciasnym otoczeniu. Warto jednak dostosować się do nagłych zmian i wykorzystać wolny czas w sposób kreatywny. Wybierz zajęcia, które dadzą ci cel, poczucie spełnienia i kontroli nad własnym życiem. Przypomnij sobie wszystko to, co cię interesuje lub to czego chciałeś się nauczyć. Zachowaj w pamięci kilka takich aktywności, które mogą przyjść ci z pomocą w gorszej chwili.

Kilka przykładowych aktywności:

makijaż worldbuilding (tworzenie światów) pisanie poezji/prozy tworzenie muzyki śpiew aktorstwo taniec aerobik joga trening szermierki darmowe kursy online nauka języka programowanie szachy słuchanie podcastów/audiobooków czytanie książek/poradników/przewodników/ebooków itp. (pamiętaj by dbać o wzrok!) oglądanie filmów i seriali (by nie pogrążać się w serialowej bezczynności możesz prowadzić dziennik obejrzanych serii/filmów, zapisywać elementy, które ci się podobały, pisać i dzielić się recenzjami) gry planszowe/karciane papierowe RPG gry online gry komputerowe gotowanie ogrodnictwo upcycling DIY (Do It Yourself, czyli Zrób To Sam) robótki ręczne – szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, szycie, bransoletki przyjaźni, makramy origami scrapbooking układanie puzzli kolaż fotografia fotomontaż blogowanie bullet journaling pisanie listów kaligrafia rysowanie/malowanie kolorowanki dla dorosłych digital painting animacja

Zorganizuj czas, który masz do dyspozycji. Istnieje wiele technik pomagających w trzymaniu swoich zajęć w ryzach.

Jedną z nich jest zasada SMART. W skrócie jest to termin z dziedziny zarządzania, metoda wspomagająca definiowanie celów. Twoje zadania powinny być specyficzne (Specific), mierzalne (Measurable), osiągalne (Achievable), istotne (Relevant), określone w czasie (Time-bound).

Jeśli chodzi o problemy ze skupieniem się, pomocna wydaje się metoda Pomodorro. Polega na ustawieniu czasomierza (pierwowzorem jest timer kuchenny w kształcie pomidora – stąd nazwa) na 25 minut. W tym czasie trzeba skupić się na wykonywanym zadaniu, uprzednio upewniając się, że nic nie będzie nam przeszkadzało. Wszelkie nowe elementy rozpraszające możemy na bieżąco zapisywać, by zająć się nimi później. Po tym okresie robimy sobie 5 minut przerwy (dobrze, jeśli wymaga ona aktywności fizycznej) i tak w kółko. Po czterech „pomodoro” następuje dłuższa przerwa – 10 minut. W tej technice przydatne są różne narzędzia – timery na telefonie, budziki, aplikacje, czy blokery niechcianych stron na przeglądarce (np. StayFocused albo Strict Workflow na przeglądarce Chrome). Pamiętaj jednak by nie skupiać się za bardzo na narzędziach, całą uwagę poświęć wykonywanemu działaniu.

Powodzenia

Joanna Gajek

Odsłon artykułów:
2673337

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem